28.12.2017
Péče o nohy při cukrovce.
Každý pacient s cukrovkou by měl pravidelně navštěvovat svého lékaře, dodržovat jeho pokyny a co nejvíce s ním spolupracovat, měl by mít také zájem o získávání informací o své nemoci. Pouze zodpovědným přístupem pacienta a správnou léčbou je možné předejít vzniku různých komplikací, které mohou doprovázet toto onemocnění. Jednou z mnoha komplikací bývá poškození nervových buněk.
diabetická polyneuropatie - projevující se často tzv. diabetickou nohou.
- funkční poruchy nervů se projevují většinou na nohách
- pociťované bolesti mohou přejít až do postupné ztráty citu v nohách
- pacient tak nevnímá zranění na nohách, ta nejsou včas odhalena a ošetřena
- i drobná poranění se mohou vyvinout ve vážné záněty, často hluboké vředy zasahují až ke kosti
- tyto komplikace diabetu mohou končit i amputací nohy, jsou tedy velmi závažné
Z tohoto důvodu je velice důležitá denní péče o nohy, kontrola změn nebo poranění.
Prohlížejte pečlivě i těžko přístupná místa - chodidla, prostory mezi prsty.
Provádějte pravidelně až třikrát týdně lázeň nohou, 5 minut ve vodě teplé 30 - 35 stupňů C.
Mýdlo vysušuje pokožku, vhodnější jsou čistící emulze bez mýdla, také nepoužívejte přísady obsahující alkohol.
Po koupeli pěčlivě nohy vysušte, hlavně místa mezi prsty. Šupinatá kůže znamená, že Vaše nohy potřebují denní ošetření mastným krémem. Nezapomínejte pravidelně pemzou ošetřovat ztvrdlou kůži, dbejte na častou výměnu pemzy, zamezíte tak vzniku plísňových onemocnění.
Nehty na nohou raději nestříhejte, vhodnější je pravidelné pilování. Na krajích nehty příliš nezkracujte, zabrušujte je rovně, aby nedocházelo k jejich zarůstání. Nevhodné je používání náplastí na kuří oka.
Kontrolujte denně svoje nohy včetně chodidel, sledujte záněty a plísňová onemocnění mezi prsty a na nehtech - zarudlé nebo bílé povlaky - pozorujte i malá poranění.
Při jakýchkoliv změnách nebo poraněních na Vašich nohách ihned navštivte svého lékaře a nechte si ošetřit i sebemenší poranění !
Nezapomínejte ani na pravidelné každodenní cvičení dle pokynů a rad lékaře, dbejte na dostatek pohybu - procházky - vyhýbejte se chůze naboso bez obuvi. Boty si vždy pořizujte pohodlné, nohy nesmí být v obuvi staženy, boty Vám musí dobře sedět a nesmí nikde tlačit. Také volba ponožek je velmi důležitá, noste nejlépe bavlněné bílé ponožky, na kterých jsou ihned patrné známky jakéhokoliv poranění Vašich nohou - stopy krve.